Şömine Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şömine almak istiyorum diyorsanız öncelikle şömineyi kurmak istediğiniz odanın büyüklüğüne dikkat etmelisiniz. Odanın büyüklüğüne göre şömine modelleri seçmeli veya şömine tasarlayacaksanız eğer, yine odanızın büyüklüğüne göre tasarım yapmalısınız. Bildiğiniz gibi şömine modelleri farklı gruplara ayrılır ve hepsinin birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır.

Son zamanlarda daha çok dekorasyon yönü ön plana çıkan şömineler için işlevsellik noktasında ısınma amaçlı da kullanılabilmektedir. Bu makalede de sizlere şömine seçerken göz önünde bulundurmanız gerektiğinden bahsetmekteyiz.

Şömine seçerken dikkat etmeniz gerekenler;

1- Dekorasyon

Şöminelerin dekorasyon yönü oldukça önemlidir. Bu yüzden şöminenize uygun bir yer seçerek en uygun şömine modelini seçerken kolaylık yaşayabilirsiniz. Burada duvar rengi, zemin, eşyalar, şöminenin modern ya da klasikliği gibi konular son derece önemlidir.

2- İzolasyon

Alacağınız şöminenin kalitesiyle paralel olarak sızdırmazlık izolasyonuda artacaktır. İyi bir izolasyon ile karbonmonoksit sızmasının önüne geçecektir.

3- Güvenlik

Ateşin yer aldığı yanma haznesinin çeşitli modelleri bulunmaktadır. Bunlar; açık, yarı kapalı ve kapalı olarak isimlendirilebilir. Bazen görsellik ya da ateşin doğrudan sıcaklığı için açık ve yarı kapalı modeller tercih edilebiliyor ancak kıvılcım sıçrama olasılıkları olduğu için genelde kapalı olan modeller önplana çıkmaktadır.Burada ki seçimde evde evcil hayvan ya da çocuk bulunmasıda önem arz etmektedir. Ayrıca kapalı şöminelerde sıcaklık daha tasarruflu kullanılırken, içeriye duman çıkışı da olmaz ve böylece eşyalarınız daha temiz kalır.

4- Hazne Genişliği

Şömineninizin ısıtması gereken alan genişledikçe daha geniş hazneli olan modelleri seçmeniz doğru olacaktır.

5- Malzeme Kalitesi

Kısa vadede malzemeler arasında ki fark doğrudan anlaşılmayabilir. Ancak şömineler kullanım amaçları gereği yandığı sürece yüksek miktarda ısıya maruz kalacaktır. Bu durumda da bu ısıya uzun süre dayanacak ve ısıyı koruyabilecek kalitede ürünler seçilmesi çok daha verimli bir şömineye sahip olmanızı sağlayacaktır.

6- Kullanılacak Yakıt Türü

Şömineler için orjinalinde ve genelde ilk akla geleni odun olarak söylenebilir. Ancak gönümüzde farklı yatkıt çeşitleride bulunmaktadır. Bunlar; Doğalgazlı Şöminee Elektrikli Şömine olarak sıralanabilir.

7- Şömine Fiyatları

Yukarıda bahsedilen maddelere bağlı olarak şömine fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Malzeme kalitesi, hazne genişliği, ürün görselliği, yakıt türüne göre ekstra özellikler gibi seçenekler fiyatları değiştirebilmektedir.

Merhaba. WhatsApp Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba. Telefon Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz.